Без заборон і слідів

Без заборон і слідів

Не слід думати, що ми закликаємо їздити саме так. Мова піде всього лише про те, як захищатися, якщо інспектор стверджує, що водій не виконав заборон або обмежень, встановлених дорожніми знаками. Обмовимося відразу: в ситуаціях, коли порушення було явним, начебто проїзду «під« цеглину »» на очах співробітника ДАІ, довести щось буває важко. Проте частіше виникають інші ситуації - спірні, коли або тлумачити вимоги і зону дії знаку можна по-різному, або інспектор не враховує винятків із загального правила, встановлених самими ПДД. Бувають випадки, коли й самі знаки встановлені з порушенням вимог.

Насамперед: передбачити всі ситуації, які можуть виникнути в цій сфері, абсолютно неможливо. Тому кожен водій, якщо, звичайно, не хоче витрачати купу зайвих грошей на штрафи, а масу часу - на ходіння по судах (і на пошук об'їздів, коли це зовсім і не потрібно), повинен уважно вивчити розділи Правил, які регламентують застосування і дія дорожніх знаків, і застосовувати їх у кожній конкретній ситуації. Ми ж висвітлимо тут способи дій в найбільш важливих випадках, щоб водій міг не тільки застосувати їх, а й в інших випадках діяти за подібним зразкам.

Найбільш простий випадок. Дія знаків «Рух заборонено» та деяких інших (3.1 -3.8, 3.11) не поширюється на транспортні засоби, що належать або обслуговуючі громадян або підприємства, які проживають або перебувають у цій зоні. Якщо водій такого транспортного засобу зупинений за порушення вимог цього знаку, він повинен послатися на місце свого проживання або роботи і т.п. Якщо протокол все ж складається - вказати в своїх поясненнях на ці обставини і послатися на розділ 3 додатка 1 до ПДР, яким встановлено цей виняток. Те ж саме стосується правила про те, що дія знака «стоянка заборонена» не поширюється на таксі з увімкненим таксометром і т.п. випадків.

Іноді виникають конфліктні ситуації, коли інспектор неправильно тлумачить зону дії знаку. Наприклад, «забуває», що дія знака «зупинка заборонена» поширюється лише на той бік дороги, на якій він встановлений. У таких випадках водій повинен вказати в своїх поясненнях, що зупинився на іншій стороні дороги, а не на тій, що позначена знаком, і послатися на відповідне положення ПДД.

Особлива тема - швидкісний режим. (Як правило, співробітники ДАІ, озброєні відповідними приладами, несуть службу саме в зоні дії знаків, що обмежують швидкість.)

Тут слід пам'ятати про те, що наявні у інспекторів прилади для вимірювання швидкості «Бар'єр-2м» і їм подібні можуть тільки зафіксована швидкість одного - самого масивного або швидкісного - з наближаються об'єктів. Якщо автомобіль рухається в потоці транспорту, то довести, що виміряна швидкість належала саме йому, неможливо. Навіть якщо на приладі є таймер, це все одно не доказ: хтось може підтвердити, що даний автомобіль потрапив в зону дії приладу саме 40, а не 35 і не 50 секунд тому? (При швидкості понад 60 км / год такі тимчасові інтервали означають дистанцію між транспортними засобами, вимірювану, як мінімум, десятками метрів.)

zapr1Більш того. Прилад для визначення швидкості - це вимірювальне обладнання. І на нього повинні бути документи, що підтверджують його метрологічну атестацію, калібрування і т.п. (До цих вимог ми ще повернемося пізніше.) Без цього ніякі свідчення такого приладу не можуть бути доказом винності водія в перевищенні швидкості.

Також слід чітко визначати зону дії заборонних знаків: вона може сягати до найближчого перехрестя, до межі населеного пункту або бути визначена табличкою до самого знаку. І, в разі розбіжностей з інспектором, спиратися на Правила ...

Ось ситуація, яка трапляється часто-густо на заміських трасах: "білий» знак «початок населеного пункту» встановлено «в чистому полі», до початку забудованих ділянок, прилеглих до дороги, залишаються сотні метрів (а якщо мова йде про великому місті - чи не кілометри). Швидкість, зрозуміло, ніхто не знижує. Саме тут співробітники ДАІ, озброєні приладом для визначення швидкості, частенько карають водіїв за перевищення швидкості, дозволеної в населеному пункті.

Ситуація поширена. І можливо, на жаль, тільки лише тому, що самі водії не знають вимог ПДЦ, які в даному випадку не на боці інспектора.

П. 12.4 ПДД визначає, що рух зі швидкістю не більше 60 км / год здійснюється в населених пунктах. А п. 1.10 ПДЦ визначає поняття населеного пункту так: це - забудована територія, позначена відповідними дорожніми знаками ...

Тобто ділянку дороги, щоб вважатися знаходяться в населеному пункті, повинен відповідати двом вимогам: по-перше, позначатися відповідними дорожніми знаками (і це вимога зазвичай виконується), а по-друге, проходити по забудованій території. В описаній ситуації про виконання другої вимоги і мови немає. Потому водій має повне право вважати, що знаходиться за межами населеного пункту і, отже, не зобов'язаний дотримуватись встановленого для нього швидкісного ліміту.

zapr2до речі, розділ 5 додатка 1 ПДД чітко передбачає, що знаки 5.45 і 5.46 (тобто «білі» знаки «початок населеного пункту» і «кінець населеного пункту») повинні встановлюватися «на фактичній межі забудови, яка прилягає до дорозі». Те ж саме вимога міститься і в стандартах, що регулюють установку дорожніх знаків.

Тому, у разі складання протоколу за порушення в такій ситуації швидкісного режиму, у своїх поясненнях слід вказати: «Дана ділянка дороги не проходить в населеному пункті, тому територія, хоча і позначена знаком 5.45, не є забудованої і не підпадає під визначення населеного пункту, дане п. 1.10 ПДД. Кордон забудови знаходиться в декількох сотнях метрів від вказаного знака і від місця, де я був зупинений співробітником ДАІ. Тому знак 5.45 в даному випадку встановлено з порушенням вимог підрозділу 5 розділу 33 ПДР і стандартів, відповідно до яких він повинен бути встановлений на фактичній межі забудови, яка прилягає до дороги. З наведених причин вважаю себе невинним у порушенні правил дорожнього руху ».

Перед початком розгляду справи суддею в таких випадках має сенс подати клопотання про витребування з відповідної дорожньої служби документів про встановлення дорожніх знаків (із зазначенням докладного місця їх установки). І, зрозуміло, викласти ті ж аргументи, попросивши справу закрити через відсутність складу адміністративного правопорушення.

Повертаючись до власне заборонним дорожнім знакам, потрібно сказати ще про одне явище. А саме - про «нестатутних дорожніх знаках», тобто таких, які ніякими ПДР не передбачені.

Найчастіше можна побачити таблички до знаку (або напис на самому знаку) «рух заборонено». А табличка свідчить, наприклад: "Транзитному і іногородньому транспорту» або просто: "Транзит". Або, наприклад, знак «зупинка заборонена» забезпечений табличкою: "Крім автомобілів ...» (далі йде назва розташованих поруч фірми або установи).

І за порушення вимог таких знаків співробітники ДАІ часто-густо намагаються покарати водіїв, часто - успішно. Як бути в таких випадках?

  Відповідь на це питання дає Закон України "Про дорожній рух». Якщо конкретно, ч.2 ст.41 Закону встановлює: "Питання організації руху та його безпеки регулюються Правилами дорожнього руху, що затверджуються Кабінетом Міністрів України». Оскільки питання про те, чи мають право іногородні і транзитні транспортні засоби рухатися на даній ділянці дороги, відноситься до сфери організації Руху, подивимося, яким саме чином такі питання врегульовані ПДД.

Справа в тому, щоперелік дорожніх знаків, передбачених ПДР, є винятковим. никто — ни ГАИ, ни местные власти — не имеют права при­думывать что-то новое, ПДД не предусмотренное. Это вы­текает из ст. 19 Конституции, согласно которой должностные лица государственных органов власти обязаны действовать только в пре­делах и способами, прямо установленными законом.

zapr4Теперь обратимся к разделу 7 приложения 1 к ПДД, который так и называется «Дорожные знаки». А сам раздел 7 - «Таблички к до­рожным знакам».

И обнаружим, что табличка, обозначающая, что действие како­го бы то ни было знака распространяется только на транзитные или иногородние транспортные средства, в этом разделе отсутствует. Таблички 7.5.1 — 7.5.8, озаглавленные «Вид транспортного средст­ва», обозначают, скорее, категорию (мотоциклы, легковые, грузо­вые автомобили и т.п.)

ніхто - ні ДАІ, ні місцева влада - не мають права вигадувати щось нове, Таким чином, ні місцева влада, ні ДАІ не мали права встановлювати дорожній знак, забезпечений не передбаченої ніякими нормативними актами табличкою і тим більше не мають права складати протоколи за порушення вимог таких знаків.

При цьому важливо брати до уваги, що нормативні акти, згадані вище, утворюють чітку «вертикаль»: згідно Конституції, обов'язок громадянина (в тому числі і водія) може бути встановлена тільки законом, а посадові особи державних органів влади та органів місцевого самоврядування мають право діяти тільки в межах та у спосіб, прямо передбаченими законом (ст. 19). Закон «Про дорожній рух» встановлює, що водій повинен керуватися вимогами ПДР, і ними ж регулюються питання організації руху; у свою чергу, ПДД визначається виключно перелік дорожніх знаків, тобто встановлюють, вимогами яких знаків повинні керуватися учасники руху, які саме знаки є дозволеними засобами організації та регулювання руху. Причому ні до яких нормативних актів, в тому числі нижчого (відомчого) або місцевого рівня, Правила не відсилайте, а самі встановлюють вимоги до поведінки учасників руху і те, якими знаками вони повинні керуватися.

З цієї причини, якщо навіть і існують які-небудь відомчі акти, що дозволяють встановлення не передбачені правил дорожнього руху знаків (наприклад, стандарти або відомчі накази МВС, а також відповідні розпорядження місцевої влади), і співробітники ДАІ, і учасники руху зобов'язані керуватися не ними, а вимогами ПДР і, в кінцевому рахунку, закону.

Більш того, самі такі акти або розпорядження слід вважати такими, що суперечать закону, отже, вони не підлягають застосуванню на практиці.

Однак питання можна поставити і трохи інакше. Цікаво, а на якій підставі місцева влада деяких населених пунктів вводять заборони на в'їзд на їх територію водіїв з інших міст? Як встановлення такої «смуги осілості» співвідноситься з правами людини?

Відповідь на це питання дає ч.2 ст.24 Конституції України, яка прямо передбачає: «Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками ... місця проживання ... або іншими ознаками» Не знає встановлення різного обсягу прав водіїв в залежності від місця проживання або реєстрації транспортних засобів та ст. 16 Закону України «Про дорожній рух». Навпаки, в ч. 1 цієї статті недвозначно передбачено право водія керувати транспортним засобом на ділянках доріг, де рух в принципі не заборонено. Те ж саме право встановлюється і пп. «А» п.2.14 ПДД. А якщо вже водій має таке право, то стосується це будь-якого водія, хоч місцеві, хоч заїжджого. А заборона руху для одних і дозвіл його для інших цим положенням явно суперечить. Отже, не може практикуватися ні місцевою владою, ні ДАІ.

Як вже говорилося, проблема набагато ширше і стосується не лише руху транзитного транспорту. Чи не передбачені правил дорожнього руху таблички часто зустрічаються на наших дорогах і в поєднанні з іншими дорожніми знаками. Насамперед - дозволяти або забороняти стоянку.

Наприклад, у Києві біля будівель дипломатичних представництв часто встановлені знаки «Зупинка заборонена» з табличкою: "Крім автомобілів посольства». Біля будівель, де знаходяться офіси фірм, часто можна зустріти знаки «Стоянка» з табличкою, що вказує, що призначена вона тільки для автомобілів відповідної фірми. Те ж саме часто можна побачити біля державних установ.

ПДД нічого подібного, зрозуміло, не передбачають. Єдині транспортні засоби, що мають передбачену Правилами табличку, яка поширює або не поширює на них дію знаків, - це мотоколяски і автомобілі, позначені знаком «Інвалід». Тому подібні «нестатутні» таблички суперечать і Конституції, і закону, і ПДД. Отже, в зоні дії таких знаків насправді мають право паркувати свої автомобілі всі водії, незалежно від місця проживання, роботи або приналежності транспортних засобів.

Що робити водієві, якого звинувачують у невиконанні вимог забезпечених незаконними табличками знаків?

Перш за все, дістати Правила (екземпляр яких завжди потрібно мати в машині) і запропонувати інспектору знайти в підрозділі 7 додатка 1 відповідну табличку: «От коли знайдете, тоді я і визнаю, що ваші вимоги і вимоги знаку - законні, а я порушив Правила» . (Звичайно, перелік табличок потрібно простудіювати заздалегідь, щоб не опинитися осоромленим.).

Якщо це не допомагає і інспектор все-таки складає протокол, у графі, відведеній для пояснення припускає порушника, потрібно зробити запис про невизнання своєї провини, про те, що табличка, якою забезпечений знак, не передбачена ПДР, а отже, її установка, а також вимогу інспектора суперечать ст. 19, ч.2 ст.24 Конституції, ч.1 ст. 16, ч.2 ст.41 Закону «Про дорожній рух» та ПДЦ. А пізніше - заявити аргументоване таким же чином клопотання про припинення справи. Тоді суддя, який розглядатиме справу, навряд чи зможе визнати водія винним у порушенні ПДР і застосувати міру адміністративного впливів.
Онлайн реєстрація

Учасникам

 

- 2 грн/л

 

 

- 2 грн./л на паливо

- 30 %

- 30% на види страхування

0 грн.

Безкоштовні юр. консультації

- 25 %

- 25% СТО

24 / 7

Цілодобова підтримка при ДТП

24 / 7

Автоассістанс
по Україні та країнах ЄС

до 30 %

Партнерські знижки


Наші Партнери

Україна, Київ
вул. Дмитрівська, 18/24,
11 пов.


www.u-drive.com.ua


+380 (44) 531 30 28
+380 (93) 349 49 49


info@u-drive.com.ua