Як поводитися при огляді транспортного засобу

Як поводитися при огляді транспортного засобу

ПРАВО КЕРМА І ПРАВО ЖЕЗЛА

Які тільки історії не гуляють в народі про інспекторів дорожньо-патрульної служби. Анекдоти про "працівниках свистка і смугастого жезла" (ласкаво званих в народі ДАІшниками) б'ють рекорди популярності серед населення. Спілкування водіїв з працівниками Державтоінспекції - зачаровує театралізована вистава, в якому актори грають мімікою, жестами, паперами під назвою "Протокол про Адміністративне правопорушення" і паперами під назвою "гривні". Проїжджаючі мимо глядачі завжди вивертають голови в надії довше насолодитися розігруваним на узбіччі спектаклем. Покинувши місце дії, цінителі комедій і драм посилено "моргають" фарами зустрічним, щоб попередити їх про наближення до театру народної творчості та можливості стати безпосереднім учасником вистави.

НЕ "ПІДМАЖЕШ" - НЕ ПОЇДЕШ?

Злі язики стверджують, що ДАІшники беруть хабарі. Добрі невпевнено опонують, але переконати "злих" не намагаються. Історії про вимагання починаються по-різному, але закінчуються, як правило, однаково. Тому фінал розглядати нам нецікаво, цікавіше аналізувати драматургію зав'язки. "Порушуємо? Що будемо робити?" - Найбільш поширена з інтриг. Але це ж примітивно. Справжній метр курній сцени повинен уміти зупинити транспортний засіб без жодних на те підстав і переконати знаходиться за кермом нещасного в порушенні всього, що тільки той може собі уявити. І ось тут починається дійство: "Відкрійте багажник ...", "А це що таке? ...", "Покажіть, что в салоні ...". Це - лавина, в результаті якої жертва має всі шанси обміняти насажденньій комплекс провини на купюру узгодженого номіналу. А може і не погодитися ... і ось тут настає черга актора, що грає роль водія, показати свою виконавську майстерність. Жести, міміка - це добре, але вдруге. Важливий ТЕКСТ.

НЕ ЗАТРИМАЄТЬСЯ - НЕ ДОДИВИВШИСЬ...

Итак, разберем, в каких случаях инспектора дорожно-патрульной службы (ИДПС) имеют право осмотреть/досмотреть транспортное средство, остановив водителя на дороге.

В Законе Украины "О милиции" (далее - Закон "О милиции") есть две нормы, касающиеся интересующего нас вопроса. Для выполнения возложенных Законом обязанностей милиции дано право:

 1. "…оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв документи на право користування й керування ними…" (п. 21 ст. 11 Закону Украини "Про міліцію");
 2. "проводити огляд осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров'ю;" (п. 6 ст. 11 Закону Украини "Про миліцію").

Цитати наведені мовою оригіналу аж ніяк не випадково. Справа в тому, що російськомовний термін "огляд" перекладається на українську мову однаково - "огляд". І ця неперекладна гра слів, на жаль, вселяє смуту в розуми намагаються зрозуміти закон осіб. Так от в першій з наведених норм йдеться про право "... "ОГЛЯДАТИ транспортні засоби і перевіряти у водіїв документи ...", а в другому - про право "проводити ОГЛЯД осіб, ..., речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, які можуть бути речовими доказами ... ".

Між суттю цих двох пропозицій - прірва. У першому випадку йдеться про візуальному зовнішньому огляді автомобіля при перевірці водійських документів і візуальному зовнішньому огляді механічних пошкоджень транспортних засобів при оформленні матеріалів про дорожньо-транспортних пригодах.

У другому випадку мова йде про огляд (термін, що має інше значення) особистих речей і транспортних засобів осіб, вичерпний перелік яких наведено в п. 5 ст. 11 згаданого Закону.

Не будемо детально зупинятися на самому переліку, що охоплює:

 • осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
 • осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту;
 • осіб, які вчинили адміністративні порушення;
 • і т. д. і т. п.

Відразу звернемо пильну увагу на ключові слова, з яких починається п. 5 ст. 11 Закону "Про міліцію": "затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях:…", після чого і слідує згаданий перелік.

Отже, найважливіший момент, на якому слід поставити акцент, - ОГЛЯД особистих речей і транспортних засобів (на відміну від зовнішнього їх огляду), що передбачає вивчення вмісту кишень одягу, сумок і багажників автомобілів, працівники міліції можуть проводити тільки в осіб, ЗАТРИМАНИХ в кримінально- процесуальному або адміністративному порядку. Безумовно, вимога інспектора дорожньо-патрульної служби відкрити багажник і заглянути всередину, також як вимога показати вміст сумок, є оглядом транспортного засобу і доглядом особистих речей.

Слід розуміти, що огляд майна, що перебуває в особистій власності громадянина, є обмеженням його прав і свобод, хоча міліціонерам, напевно, хотілося б думати інакше. Згідно ж ч. 4 ст. 5 ЗУ "Про міліцію" "Міліція тимчасово, в межах чинного законодавства, обмежує права і свободи громадян, якщо без цього не можуть бути виконані покладені на неї обов'язки, й зобов'язана дати їм пояснення з цього приводу". Іхній ОБОВ'ЯЗОК дати пояснення "з цього приводу" повністю кореспондується праву водія знати причину огляду транспортного засобу. Таке право встановлено підпунктом "в" п. 2.14 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабміну N 1306 від 10.10.2001 р Фрагмент ПДД гідний бути процитованим:

2.14. Водій має право:
"…
в) знати причину зупинки, перевірки та огляду транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також її прізвище і посаду;
г) вимагати від особи, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом та зупинила транспортний засіб, пред'явлення посвідчення її особи;"
…"

Це своє право кожному водієві необхідно знати, пам'ятати і реалізовувати у разі бажання ІДПС додивитися його транспортний засіб. І якщо причину зупинки ДАІшники навчилися виправдовувати горезвісним: "Перевірка документів" (що, загалом, поясненням назвати складно, з таким можна хіба що тільки змиритися), то розумних причин для огляду багажника, якщо людина чиста перед законом, немає в помині.

З вищевикладеного вже формуються перші кроки протидії при вимозі пред'явити багажник автомобіля до огляду:

1. Вимагати пред'явити службове посвідчення зупинив автомобіль працівника ДАІ.

2. Вимагати вказати причину проведення огляду, хоча внаслідок різночитань у мовах навіть при проведенні поверхневого огляду автомобіля водій має право вимагати від працівника ДАІ пояснення причин проведення такого.

Прямуємо далі.

Як було зазначено, огляд транспортних засобів здійснюється в осіб, затриманих в:

 • адміністративному або
 • кримінально-процесуальному порядку.

У першому випадку потрібно зробити адміністративне правопорушення (про що повинен бути складений протокол про адміністративне правопорушення), у другому - бути підозрюваним у вчиненні кримінально караного діяння.

У разі затримання обов'язково повинен бути складений протокол затримання.При адмінзатриманні - протокол про адміністративне затримання, при затриманні за підозрою у скоєнні злочину - протокол затримання за підозрою у вчиненні злочину. Якщо протокол НЕ складений - людина НЕ є затримана. Він - вільна людина у вільній країні (за легендою), особисте майно якого недоторканно. Тільки ПІСЛЯ складання протоколу затримання у працівників міліції з'являється право на огляд особистих речей і транспортних засобів. Як бачимо - все не так тривіально, як хочуть представити це "жертвам" працівники органів внутрішніх справ.

З вищевказаних обставин випливає наступний пункт формованого алгоритму дій у разі непереборного бажання міліції заглянути в багажник, салон, "бардачок" улюбленого автомобіля.

3. 3.вимагати складання протоколу адмінзатримання або протоколу затримання за підозрою у вчиненні злочину.

Але з недавнього часу не все так просто і при нібито затримання. Згідно з внесеними в 2005-му році змінами до статті 5 Закону "Про міліцію" працівник міліції при затриманні зобов'язаний усно повинен роз'яснити права затриманого, а також вручити письмово роз'яснення статей 28, 29, 55, 56, 59, 62 і 63 Конституції України і встановлених законами прав затриманих осіб. Абсолютно логічним у формований алгоритм нашої протидії беззаконню напрошується наступний пункт, четвертий.

4. Вимагати працівника ДАІ роз'яснити (зачитати) ваші права і вручити їх роз'яснення письмово, до чого зобов'язує ст. 5 Закону "Про міліцію".

А ось тут настає вже повний ступор для що намагаються "беспредельничать" на дорозі працівників ДАІ. По-перше, як можна роз'яснити те, чого не знаєш сам? По-друге, ніхто нікого затримувати і не намагається. Є бажання "помацати" автовласника на здатність легко розлучатися з грошима. До слова - в цьому "пощупиваніі" історія навіть знає випадки претензій до водіїв з приводу відсутності в багажнику ... домкрата (інструменту, який взагалі не обов'язковий для наявності в транспортному засобі) і страшних байок про покарання за таке "грубе порушення".

Безумовно, додивляючись машини "квадратно-гніздовим способом", міліція іноді й злочинців відловлює. Однак факт нас радує не робить початковий безпідставний огляд (тут перейдемо на шепіт, щоб злочинці не почули) відповідним вимогам законодавства.

Проти злому Є ПРИЙОМИ

Якщо довести правовий аналіз даної ситуаційної задачі до логічного завершення, не можна не акцентувати увагу на наступне: самостійно відкривати замки салону, багажника працівники міліції поза кримінального процесу не мають права. Згідно з чинним законодавством відкривати закриті приміщення і сховища (якщо власник відмовляється їх відкрити) має право лише слідчий при проведенні обшуку у порушеній кримінальній справі. Інших випадків легального злому закон не передбачає. Ось чому завжди, аж ніяк НЕ випадково, від водія вимагають відкрити багажник і пред'явити його вміст власними руками. Це - міліцейський тактичний хід, щоб в разі скарг на неправомірні дії не бути звинуваченим у виробництві незаконного обшуку. Добре придумано і використовується давно. Метод представляється як ДОБРОВІЛЬНА, без примусу та застосування заходів фізичного впливу, демонстрація вмісту багажника, сумок, кишень ... Легенда "я попросив - мені показали" не має вад, все нібито відбувається на принципах повної добровільності. Визнати дії працівника міліції неправомірними в цьому випадку неможливо.

Зі сказаного випливає ще один висновок. Можна (потрібно) усвідомлено ставити намагаються "беспредельничать" працівників ДАІ перед необхідністю САМОСТІЙНО розкривати замки, відкривати двері і дверці. А це - неймовірний сценарій для працівників міліції, у яких є хоч дещиця почуття самозбереження. Так слід і ставити питання на дорозі: "У статусі підозрюваного (після складання протоколу затримання та роз'яснення мені моїх прав) я відкрию замки власноручно. У статусі вільної людини у вільній країні - відкривайте / зламувати самостійно з настанням відповідних правових наслідків. Ну а якщо вирішите зламати, то будьте люб'язні запросити двох понятих, у присутності яких проводиться особистий огляд і огляд речей в адміністративному порядку і обшук - у порядку кримінально-процесуальному ".

Уявити собі розвиток подій у запропонованому руслі вже практично неймовірно ... Навіщо ДАІшнику такий ... (далі послідують образливі епітети) розумний і грамотний, якщо повз за цей час проїхав вже десяток інших - добрих, поступливих, щедрих, і, що найбільш приємно, абсолютно що не знають своїх прав учасників дорожнього руху.

Безумовно, ставлячи питання і оголошуючи вимоги, не варто зловживати децибелами в голосі і, вже звичайно, не рекомендується лягати на багажник грудьми або вступати в спаринг. Говорити слід м'яко, але переконливо, почавши з ввічливого питання: "Які ж все-таки законні підстави для огляду?"

Нагадаємо, що відповідно до статті 122 КпАП перешкоджання проведенню працівником міліції огляду транспортних засобів у передбачених законом випадках тягне за собою накладення штрафу від чотирьох до шести нмдг (від 68 до 102 грн.) От ви м'яко і цікавитеся, який з випадків, передбачений законом, має місце тут і зараз, оскільки незаконні вимоги посадових осіб органів державної влади виконанню не підлягають. Більше того, громадяни звільнені від відповідальності за невиконання незаконних вимог посадових осіб органів державної влади. Навпаки, незаконні вимоги даних осіб можна кваліфікувати як перевищення влади або зловживання такої.

Тепер зробимо маленький ліричний відступ. Хочеться підкреслити наступне: читач, якому адресовані роздуми на дану тему, для нас апріорі - абсолютно законослухняна особа. І всі поради адресовані виключно законослухняному громадянину. Розгляд же ситуації на дорозі в кілька непривабливому ракурсі, на жаль, продиктовано мали місце в практиці випадками підкидань в ході "оглядів" різних пікантних речей і предметів, за зберігання яких передбачена юридична відповідальність - від адміністративної до кримінальної. І нібито знаходження таких предметів є прекрасним приводом для вимагання, шантажу чи здійснення інших, далекосяжних планів при реалізації "замовних" справ. Тому знання процесуальних нюансів проведення особистого огляду та огляду транспортних засобів в реаліях нашої країни, на жаль - необхідність з погляду особистої безпеки кожного нашого громадянина.

""НАРКОТИКИ, ЗБРОЯ Є?" - "НІ, НЕМАЄ!"

  Розглядаючи тему у всіх можливих її ракурсах, не можна не згадати право працівників міліції проводити огляд транспортних засобів і відповідно до Закону України "Про заходь протідії незаконному обігу наркотичного ЗАСОБІВ, психотропних Речовини и прекурсорів та зловжіванню ними". Частина 1 статті 8 цього Закону "Огляд транспортних ЗАСОБІВ, вантажів и особіст промов громадян" встановлює:

"Огляд транспортного засобу, вантажу, що в ньому знаходиться, особистих речей водія і пасажирів може бути здійснено посадовими особами органів Міністерства внутрішніх справ України і Служби безпеки України на ПІДСТАВІ ЗАЯВ, повідомлень про ПРАВОПОРУШЕННЯ, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин чи прекурсорів, або за наявності про це іншої достовірної інформації компетентних органів".

Відразу слід звернути увагу на слова "на підставі заяв, повідомлень ..." і застерегти, що такої інформації ОБОВ'ЯЗКОВО присвоюється реєстраційний номер. Інформація реєструється у спеціальному журналі - ЖРЗПЗ (Журнал реєстрації заяв и повідомлень про злочини, что вчинені або готуються). Але найцікавіше для нас міститься в ч. 3 ст. 8 цього Закону:

" У разі БЕЗПІДСТАВНОГО огляду транспорту, вантажу, що в ньому знаходиться, водія і пасажирів, а також безпідставного доставлення зазначених осіб і транспорту в органи внутрішніх справ такі особи мають право на відшкодування в повному обсязі завданої їм матеріальної і моральної шкоди згідно з чинним законодавством".

Отже, те, що огляд транспортних засобів не є ординарною профілактичним заходом при виловлювання правопорушників "на авось", чітко простежується в позиції законодавця. Для виробництва огляду автомобіля повинні бути фактичні ПІДСТАВИ - або зареєстрована в ЖРЗПЗ інформація, або вчинення правопорушення та адмінзатримання водія транспортного засобу зі складанням відповідних протоколів, або виробництво слідчих дій відповідно до Кримінально-процесуальним кодексом.

ЕКСКЛЮЗИВНО, ДЛЯ "КРИМІНАЛЬНИКІВ"…

Якщо відштовхуватися від початкової ситуаційної задачі - ледачий помах жезлом стоїть біля узбіччя ІДПС, то розгляд теми крізь призму кримінального процесу може здатися і перебором (хоча при затриманні свідомо відомих осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, це цілком можливо). Але якщо вже розставляти крапки над "і" при аналізі проблеми у всіх її ракурсах, зробимо також і це.

Огляд транспортного засобу в кримінальному процесі можливий при:

 1. затримання підозрюваного у вчиненні злочину (проводиться відповідно до Положення про порядок короткочасного затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину);
 2. огляді місця події (ст. ст. 190, 191 КПК);
 3. обшуку (ст. ст. 183, 184 КПК).

Питання реалізації першого із зазначених пунктів був уже торкнуться вище. Однак через те, що порядок виробництва огляду транспортного засобу при затриманні підозрюваного у скоєнні злочину законодавством не встановлений, огляд автомобіля особи, затриманої за підозру у скоєнні злочину, здійснюється в порядку, встановленому для проведення огляду (як слідчої дії) або обшуку.

Огляд проводиться в присутності не менше двох понятих,,і за його результатами складається протокол.

Обшук (за загальним правилом) проводиться за вмотивованою постановою слідчого (обшук житла та іншого володіння, за винятком випадків, не терплять зволікання, - за вмотивованою постановою судді) у присутності двох понятих. Стосовно до розглянутої теми уявити собі зупинку транспортного засобу на дорозі і пред'явлення постанови про обшук практично неймовірно. Але уявити собі фізичне захоплення підозрюваного або його затримання можна цілком. При цьому обшук особи, виїмка у неї предметів і документів провадяться без винесення постанови (ось та лазівка в законодавстві, яка дозволяє в рамках кримінального процесу провадити особистий обшук і огляд автомобіля без винесення відповідної постанови при затриманні підозрюваного). Про проведення обшуку складається протокол.

... И ДЛЯ ВСІХ ІНШИХ

Тепер, проаналізувавши все від початку і до кінця, для підготовки до зустрічі з працівником ДАІ на дорозі ... (увага!) ... Навмисно змішаємо все, про що ми тут говорили, в єдиний коктейль і ретельно перемішати. Середньостатистичний ІДПС не займається тим, чим отзанімалась тут ми - аналізом, обмірковуванням нормативно-правових актів, відділенням законного від незаконного. Він просто махає жезлом і просить відкрити багажник. Виходячи з цього його "просто бажання", з метою формування комплексу зупиняють "бєспрєдєл" заходів, спробуємо сформулювати орієнтовний алгоритм наших дій у разі зупинки автомобіля, що перебуває в особистій власності громадянина, працівниками ДАІ та бажання додивитися багажник (салон).

Пам'ятка в "бардачок"*

 1. На вимогу працівника міліції (інспектора дорожньо-патрульної служби) зупинитися з дотриманням вимог Правил дорожнього руху (ПДР).
 2. Не виходити з машини. Жоден нормативно-правовий акт водія до цього не зобов'язує.
 3. На безлюдній дорозі (в темний час доби) опустити дверні фіксатори вниз.
 4. Розмовляти з працівником ДАІ через злегка пріопущенном скло.
 5. Вислухати (як правило) невиразне уявлення працівника ДАІ, в якому він зобов'язаний назвати своє прізвище та звання (підстава - ч. 2 ст. 5 Закону "Про міліцію").
 6. Переписати номер жетона працівника ДАІ.
 7. Дізнатися причину зупинки (підстава - пп. "В" п. 2.14 ПДР).
 8. У випадку прояву перших ознак нечемного відносини вимагати пред'явити службове посвідчення (підстава - ч. 2 ст. 5 Закону "Про міліцію"). Прізвище, ім'я, по батькові, звання і посаду з посвідчення переписати на аркуш паперу (для можливої подачі скарг до прокуратури та суду).
 9. Передати документи на право керування транспортним засобом над пріопущенном віконним склом.
 10. При вимозі пред'явити вміст багажника (або салону) зажадати пояснень причин огляду транспортного засобу (підстава - пп. "В" п. 2.14 ПДР).
 11. Почути невиразні пояснення, що супроводжуються наполегливими вимогами вийти з машини і відкрити багажник автомобіля.
 12. Роз'яснити працівникові ДАІ, що огляд транспортних засобів проводиться лише у випадках адміністративного затримання та затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину.
 13. Почути напуття: "Щасливої дороги".
  Якщо напуття, вказане в п. 13, що не почуто:
 14. Запропонувати скласти протокол адмінзатримання або протокол затримання за підозрою у вчиненні злочину.
 15. Вимагати роз'яснити (зачитати) права затриманої особи і вручити їх роз'яснення в письмовому вигляді (підстава - ч. 8 ст. 5 Закону "Про міліцію").
 16. Почути напуття: "Щасливої дороги".
  Якщо напуття, вказане в п. 16, що не почуто:
 17. Зателефонувати довіри Департаменту ДАІ МВС України (044) 272-46-59 (який заздалегідь має бути записаний в пам'ять мобільного телефону) і повідомити про спробу провести незаконний огляд транспортного засобу. Крім зазначеного рекомендується мати телефони довіри управлінь ДАІ областей, міст Києва та Севастополя, які можна побачити на офіційному сайті Департаменту ДАІ МВС України.
 18. "Дотиснули" ввічливим пропозицією розкрити багажник самостійно.
 19. Попередити, що всі дії, які збирається здійснити ІДПС своїми руками, вимагають присутності двох понятих і обов'язкового складання протоколу огляду, огляду або обшуку (підстава - ч. Ч. 4, 5 ст. 264 КпАП, ст. Ст. 181, 188, 190 , 191 КПК).
 20. Оскаржити дії працівників ДАІ в прокуратуру (суд).

* Застосовуючи, дотримуватися почуття міри.

Безумовно, наведений алгоритм дій не є якимсь абсолютом, догмою на всі випадки життя. До нього потрібно ставитися як квінтесенції чинних нормативно-правових актів - якоїсь "шпаргалці", в якій штучно зібрано все, що тільки можна по крупицях вивудити з нашого суперечливого законодавства. Застосовувати викладене чи ні (у частинах або повністю) - має вирішувати кожен і індивідуально.

Безсумнівно, люб'язність водія може бути настільки висока, що він добровільно відкриє багажник / салон автомобіля для споглядання їх вмісту, не вимагаючи ніяких пояснень і дотримання своїх прав. І, витративши на спілкування невелика кількість часу, виїхати, забувши про подію через хвилину. Але потрібно розуміти, що часом фраза: "Відкрійте багажник" - це всього лише увертюра перед подальшим спектаклем. І яким віртуозом в грі може виявитися візаві з жезлом, не знає ніхто.

Наостанок залишилося вимовити лише старе, добре побажання всім водіям: "Ні свистка, ні жезла", ну, і стосовно до теми: "... ні відкритих багажників".
Онлайн реєстрація

Учасникам

 

- 2 грн/л

 

 

- 2 грн./л на паливо

- 30 %

- 30% на види страхування

0 грн.

Безкоштовні юр. консультації

- 25 %

- 25% СТО

24 / 7

Цілодобова підтримка при ДТП

24 / 7

Автоассістанс
по Україні та країнах ЄС

до 30 %

Партнерські знижки


Наші Партнери

Україна, Київ
вул. Дмитрівська, 18/24,
11 пов.


www.u-drive.com.ua


+380 (44) 531 30 28
+380 (93) 349 49 49


info@u-drive.com.ua